ekonomické stavby

Články

Nejoblíbenější a stále nejčastěji realizovanou technikou výstavby rodinných domů jsou v naší krajině bezesporu zděné domy. Je to dáno jednak tradičními technikami výstavby domů, neboť první domy stavěné z kamene a později z cihel se u nás vyskytují již po stovky let. Tyto pevné materiály byly symbolem bezpečí, stability a ochrany. Velmi významným faktorem ovlivňujícím výstavbu právě zděných staveb je zažitá tradice svépomocné stavby. Prakticky každý dospělý člověk u nás má alespoň základní teoretické znalosti o technologiích, které se při zdění používají.

Původně používaný kámen a pálené cihly dnes masově nahrazují materiály nové generace. Jde zejména o děrované cihelné bloky a zdící systémy z lehčeného betonu. Otvory a póry v děrovaných cihelných blocích vytvořené při výrobě snižují jejich hmotnost a zároveň výrazně zvyšují tepelně-izolační vlastnosti tohoto materiálu. Betonové bloky mají obdobné vlastnosti, jejich nevýhodou je však nižší tepelná akumulace, proto bývají kombinovány s ostatními materiály (pálená nebo nepálená hlíny, kámen atd.).

Mezi oblíbené materiály se v poslední době dostávají také broušené cihly. Tyto cihlové bloky mají zabroušené vodorovné ložné plochy, které umožňují ekonomické použití jen minimálního množství maltovin pro jejich spojení. Úspora malty při využití tohoto systému může činit až 84%, pracnost při zdění je snížena až o 25%. Díky minimu použitých maltovin se výrazně snižuje riziko vzniku tepelných mostů ve spárách a zároveň obvykle nedochází ke znečištění stavby.  Samozřejmostí je také kratší doba potřebná k vysychání čerstvě postavených stěn.

Materiály používané pro stavbu zděných domů vynikají zejména vysokou tepelnou akumulací a vynikajícími zvukově-izolačními vlastnostmi. Charakter těchto materiálů zaručuje dlouhou životnost ekonomických zděných staveb, navíc je čistě přírodní a ekologický. Díky dlouhodobým zkušenostem s touto technologií výstavby není pro realizaci zděných ekonomických staveb potřeba využití služeb zvláštně kvalifikovaných odborníků, ve většině případů dostatečně poslouží kvalitní stavební dozor. Hrubou stavbu lze tímto způsobem postavit velmi rychle, výjimkou nejsou hrubé ekonomické stavby realizované za jediný týden. Při výstavbě není omezujícím faktorem roční doba ani počasí, zdít lze prakticky v každých povětrnostních podmínkách.

Nevýhodou zdících materiálů může být jejich nízký tepelný odpor, což má za následek nízké tepelně-akumulační vlastnosti stavby. V dnešní době má ovšem tento problém jednoduché řešení, neboť na trhu existuje široká nabídka zateplovacích systémů, které vše vyřeší. Poměrně snadno tak lze dosáhnout vysokých tepelně-izolačních vlastností ekonomické stavby či dokonce postavit zděný dům jako nízkoenergetický.      

Zajímavým trendem posledních let je také využití ekologických přírodních materiálů, jako jsou nepálená hlína, dřevo, sláma a ovčí vlna. Naši předkové tyto materiály používali v hojné míře, ovšem nikoli z ekologických důvodů. V jejich případě šlo o snadnou dostupnost těchto materiálů, která se ovšem uplatní i dnes, neboť je možné je získat převážně z místních zdrojů. Další výhodou je samozřejmě pořizovací cena, např. nepálenou hlínu lze získat zdarma z vlastního pozemku. Tyto materiály jsou také téměř stoprocentně recyklovatelné a při zániku stavby bezproblémově a bezodpadově likvidovatelné. Pro někoho může být důležitá zdravotní nezávadnost těchto materiálů. Přitom mohou tyto materiály dosahovat všech ekonomických a ekologických požadavků kladených na stavební materiály, jako jsou tepelná pohoda, akumulace tepla apod. Nevýhodou mohou být naopak horší statické vlastnosti oproti konvenčním materiálům.

Podívejte se, jak se staví zděný rodinný dům:
Videoprohlídka rodinného domu LENKA od Ekonomických Staveb s.r.o.

Doporučujeme:

Šikovnost zúročíte při stavbě domu s ekonomickými stavbami.

Do kvalitního zděného domu jen kvalitní nábytek a kuchyňské linky.

 

 

Novinky
Nemovitosti kupujte jen u osvědčené realitní kanceláře!

31. 12. 2012

Sháníte vlastní bydlení? Uvažujete o koupi vlastního rodinného domu, menšího bytu nebo o pronájmu nemovitosti? Pak jste tu správně! Více v článku na Nemovitosti kupujte jen u osvědčené realitní kanceláře!

Pořizujete si nové bydlení?

30. 11. 2012

Stavíte, kupujete nebo pronajímáte nemovitost? Poradíme vám, jak nenaletět a jak následně své vlastní bydlení zařídit! Více v článku na Pořizujete si nové bydlení?

O klimatizace je stále větší zájem

06. 11. 2012

Rostoucí zájem o klimatizace potvrzují nejen výrobci klimatizací, ale i jejich distributoři a prodejci. Klimatizace mají v dnešní moderní době celoroční využití. V létě si klimatizací můžeme vzduch ochladit, v zimě naopak přihřát. Lze tedy zjednodušeně říci, že klimatizace funguje v létě jako lednice a v zimě jako topení. Více v článku na O klimatizace je stále větší zájemBulletin Ekonomických staveb

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu